Test Yapmadan Hamile Olduğunu Nasıl Anlarsın?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Soru Cevap

Özel Soru ve Cevaplar
Hamile olup olmadığının anlaşılması günümüzde artık hamilelik test çubukları ya da kan testleri ile kısa sürede öğrenilmektedir. Test yapmadan hamile olup olunmadığını anlaşılması için de birtakım yöntemler vardır:

Hormonal Değişimler
Her kadının adet döngüsü vardır. Hamilelik olduğu takdirde adet kanaması görülmez. Eğer o ay adet olunmadıysa hamileliğin en açık belirtisidir.

Göğüslerde Şişlik ya da Ağrı Halleri
Göğüslerde şişlik hissetme ya da karıncalanma gibi ağrılar, göğüslerde dolgun hissetmek belirti olabilir.

Lekelenmeler/Vajinal akıntılar
Rahim duvarına yeni tutunma dönemleri lekelenmelere neden olabilir. Yumurtanın yerleşmesinden sonra lekelenme ya da vajinal akıntılar devam eder.

Yorgunluk Halleri
Hamileliğin ilk evreleri kadında yorgunluk halleri demektir. Çünkü hamilelik hormonu olan progesteron seviyesi artmaktadır. Hormonlardaki hareketlilik farkedilir.

İdrara çıkma sıklığı
Hamileliğin en erken belirtilerinden biri de sık idrara çıkmaktır. Salgılanan hormon ilk haftalarda yüksek olduğundan kasık bölgesine kan fazla gider. Bu da sık tuvalete gidilmesine neden olur.

Ruh hali değişimleri
Ruh halinde de değişiklikler yaşanabilir. En küçük bir şeye bile tepki gösterir, asabiyet halleri yaşanabilir.

Baş Dönmeleri/Sabah Bulantıları
Hamileliğin erken belirtilerinden biri de baş dönmesidir. Baş dönmesi ile birlikte bayılmalar bile yaşanabilir. Bunun da sebebi yaşanan hormonal değişikliklerdir. Sabah bulantıları da hamileliğin başlarında görüldüğünden test yapmadan hamilelik anlaşılabilir.

Kokulardan Rahatsız Olma
Özellikle yemek kokularından rahatsız olma halleri iyi bir belirtidir. Bu yemek kokuları doğrudan mide bulandırır.

Bu belirtiler her ne kadar kesin belirtiler olmasa bile test yapmadan anlamak için sadece ön bilgi verebilir. Eğer bunlardan bir kaçı özellikle birlikte varsa hamile olma ihtimalinin olduğunu düşünebilirsiniz.

asyam

Aktif Üye
ben hafiften bide mide bulantisi hissetmistim ve reglim cok kisa surdu, sonrasinda test yaptigimda pozitifti, baska bi belirti yasamadim

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...