Ateş Düşürücü Fitil ve Şurup Aynı Anda Kullanımı

Bu yazıda önemli olarak gördüğüm ve tıbbi bilgilere fazla yer vermeden bir konuya yer vermek istiyorum. Ateş düşürücü fitil ve şurup kullanımı hakkında tam bir bilgi eksikliği olduğunu fark ettiğimden bu konuya yer vermeye çalışacağım. Çünkü aynı görevi gören fitil ve şurubun aynı anda kullanımı nasıl etki eder değinmeye çalışalım.

Öncelikle şunu belirterek konuya gireyim: Hem şurup hem de fitil doktor tavsiyesi ile kullanılması gereken türden ilaçlardır. Bir çok anne başka anneden görerek ya da geçmiş bilgilerine yani halk arasında kullanımına göre her ateş anında ateş düşürücü fitil ya da şuruba baş vurur. Oysa her yükselen ateşin çözümünün bu ikisi olmadığı durumlarda olabilir. Ya da sadece geçici bir çözüm üretse de tekrar baş göstermesi içten bile değil. Çünkü sadece geçiştirici şekilde düşürülen ateşin asıl kaynağı olan hastalık ya da problem tespit edilmeden çözüm üretilmeye çalışılmıştır. Her fırsatta dile getirdiğimiz gibi ikisini de mutlaka bebek, çocuk doktorunuza vermeden kullanmayınız. Öyle ki sadece birinden çare bulamayan bazı anneler çocuğuna ya da bebeğine ikisini aynı anda vererek daha hızlı iyileştirmek ister. Oysa bu ikisini birlikte vererek davranmak doğru mudur? Ateş düşürücü şurup ve fitil aynı anda verilir mi? Özellikle etken maddesini bilmediğimiz farklı bileşenlerde ürünleri kullanıyorsak eğer bu yavrumuza gerçekten bırakın fayda sağlamayı zarar dahi verebilir. Bu soruların cevabını birlikte kullanılmaz da demek istemiyorum. Sadece doktorunuza sormadan tercih etmemenizi hatırlatmak istiyorum.

Ateş Düşürücü İlaçlar Kaç Saat Arayla Verilir

Gördüğümüz kadarıyla bazı durumlarda da ateş düşürücü ilaçları ya da fitili daha hızlı etki etmesi için daha yoğun şekilde kullanan da olabiliyor. Yani doktorunuz tavsiye etmeden daha kısa sürede daha fazla kullanarak hızlı çözüm almak isteyen olabilir. Bu sadece ateş düşürücü ilaçlar konusunda değil bilinen tüm ilaçların kullanımında yapılan ciddi bir yanlıştır. Sadece doktorun, eczacınızın ya da hiç yoksa reçetesinde yazdığı dozda ve aralıkta kullanmanız gerekir. Çünkü ne kadar sürede etki eder sorusunun cevabını en iyi onlar bilmektedir. Gerek duyulursa dozunu arttırabilir ya da daha sık kullanmanız konusunda bilgi verebilir.

atesolcer.jpg

Şurup mu Fitil mi Tercih Etmeli

Hemen hemen her bebekli evde mutlaka ateş düşürücü şurup veya fitil vardır. Ya da ha önceden doktor tavsiyesi ile ya da kendiniz temin ederek bu ürünleri almış olabilirsiniz. Hatta ikisi de birden olabilir. Peki yine bir çok kişinin aklındaki soru olan hangisini tercih etmeli? Yukarıda tıbbi bilgilere ve ilaç içeriklerine yer vermeyeceğimi söylemiştim. Bu nedenle bu konuda da sizin hata yapmanızın önüne geçmek için sadece doğru kullanım amacıyla doktorunuza danışınız demekten başka yanıt veremiyorum. Çünkü şurubun ya da fitilin farklı kullanım amaçlarıyla kullanılabildiğini biliyorum. Önce hastalığı teşhis, sonra tedavinin önemini vurgulamak istiyorum. Doğru hastalığa doğru ilacın kullanımı son derece önemli olduğu için sadece ateşi var diyerek bir ilacı kullanmak yanlıştır. Unutmayın ateşin hangi hastalığa bağlı ya da neden yükseldiğini bilmek ve ona göre davranmak çok önemlidir.

K

Kerime

Bir şey sormak istiyorum calpol ile paranox fitil verilir mi? Calpol çok kullanılan bir şurup olsa da başka ilaçlarla acaba nasıl etki eder