Bebeğin Kalbinin Delik Doğmasi

Kızım şu anda 10 aylık.Normal doğumla dünyaya geldi , normal doğum kilosunda ve miadinda doğmuş olmasına rağmen doğumdan sonra bir hafta kalbinde aciklik olmasi sebebiyle kuvezde kaldı.6 ayda bir bu açıklığın kapanıp kapanmadığını kontrol amaclı eko cektiriyoruz.Bebegimizin acikligi henuz kapanmadi 1 yasinda tekrar kontrolumuz var.Basina boyle bir sey gelen annelerimiz var mi?Tekrar kapanmazsa diye korkuyoruz

Adileanne

Üye
Ben yaşadım üfürüm duymuşlardı😞4 yaşında idi o zaman mital kapak çökmesi de deniliyormuş buna doktor bu gelişim ile ilgili de olabilir dedi 1 yıl kadar kontrol altında bakmalıyız demişti o bir yıl çok zordu o süreçte beslenmesine dikkat ettik tam 1 yıl sonra ki kontrolde detaylı doktor şükür açıklık kapanmış dedi demekki gelişim ile alalakıydı dedi sorun yok gayet sağlıklı demişti. Üzülme yani bu tür şeylerin bi kısmı gelişim ile alakalı oluyor ve 1 yıl gibi bir süre bekliyorlar

Ben yaşadım üfürüm duymuşlardı😞4 yaşında idi o zaman mital kapak çökmesi de deniliyormuş buna doktor bu gelişim ile ilgili de olabilir dedi 1 yıl kadar kontrol altında bakmalıyız demişti o bir yıl çok zordu o süreçte beslenmesine dikkat ettik tam 1 yıl sonra ki kontrolde detaylı doktor şükür açıklık kapanmış dedi demekki gelişim ile alalakıydı dedi sorun yok gayet sağlıklı demişti. Üzülme yani bu tür şeylerin bi kısmı gelişim ile alakalı oluyor ve 1 yıl gibi bir süre bekliyorlar
Çok teşekkür ederim .Anne olarak tedirginliğin devam ediyor cunku bazi bebeklerin acikligi kapanmiyormus ve ameliyat gerekebiliyormuş.

Melekanne

Üye
Kalp anomolileri bebeklerde ülkemiz oranında her 10 bebekten 6 sında görülmektedir.masum üfürüm tabiri kalp kapakciklarindaki bir kacaktan meydana gelir.genelde 24 ayına kadar onarımını vucud yapar.asd,vsd,teşhisi konulan bebeklerde süreç bir yıl daha uzayabilir.isinin ehli pediatri kardiyolog lar zaten gereken takip ve önerileri yapar.bebegin ince bir yastıkta yatması,oda sıcaklığının yüksek olmaması,sıcak suyla yikanmamasi,aglatilmamasi,ve tam karanlık odada yatirilmamasi (loş bir isik) enfeksiyondan uzak tutulması gibi öneriler iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

Obelyag

Üye
Üfürüm vardı benim ortanca kızım da 1 yaşına kadar takipte kaldı sonrasında geçtiği söylendi. Şuan 6 yaşında bir sıkıntı yok merak etmeyin geçer Allah’ın izni ile takibini bırakmayın

Aslinaz

Üye
Benim arkadasimin bebegi sizin ki gibiydi ameliyat oldu ve gecti cok şükür sizinki de gececektir içinizi ferah tutun

tuba060718

Üye
her dogan beekte o aciklik oldugu soylendi bize biz premature dogduk ama normal zamanindada doganlarda ayni olurmus ve kapanirmis bir muhlet sonra ama sizinki sanirim farkli bir durum.dr kontrollerinizi ihmal etmeyin derim birde su gunlerde mumkun oldugunca evden cikmayin...

melisa01

Yeni Üye
Kalbin temiz kanı taşıyan ve daha yüksek basınçlı olan sol tarafından, daha düşük basınçlı ve kirli kan taşıyan sağ tarafına fazla miktarda kan geçer. Ayrıca anne karnında bebeğin yaşamı için gerekli olan iki büyük damar arasındaki geçişin de doğum sonrası açık kalması bazen kalpte delik olarak adlandırılır. Böylece akciğerlere giden kan akımı ve miktarı arttığından akciğer damarında kan basıncı artar. Kalbin iş yükü artar ve kalp büyümesi ortaya çıkar.

Benim yegenimdede var üstelik tüp bebek şu an 9 aylık kapanmaya başlamış çok şükür bebegin kilo alması çok önemli ona dikkat edin allahın izniyle kapanıyo