Beyin Kanaması Geçiren Hasta Ne Kadar Yaşar?

Soru Cevap

Özel Soru ve Cevaplar
Soruyu çok uzatmadan soracağım: Beyin kanaması geçiren hasta ne kadar yaşar diye bir soru geldi bizlere. Bizde size yöneltmek istedik. Çünkü gerçekten ciddi bir problem olan beyin kanaması durumunda akıllara ilk olarak kötü düşüncelerin geldiğini biliyoruz. Ama yine de doktorlar müdahale ederken, yakınımız mücadele ederken sizlere sorup bilgi almak istedik. Belki tecrübelerinizden çıkaracağımız dersler ve bilmemiz gereken şeyler olur. Daha önce başına böyle bir şey gelmiş biri ya da bilgisi olan varsa paylaşırsa seviniriz. Benim de şahsi olarak çok merak ettiğim konulardan bir tanesidir bu. Yani her beyin kanaması geçiren hasta ölür mü yoksa kurtulma şansı var mı? Beyin kanaması geçiren hasta ne kadar yoğun bakımda kalır, iyileşme süreci nasıldır? Kısa sürede taburcu olan da var, çok daha uzun süre yatmaya devam edenin de olduğunu tahmin ediyorum. Özellikle bebeklerde düşme sonucu bu ciddi sorun ile karşı karşıya gelen çok kişi vardır.

Kısaca başka kaynaklardan okuduğum bir iki önemli nokta hakkında bilgi vermek gerekirse;

Beyin kanaması geçiren hastaların çoğu zamanında hastaneye daha doğrusu doğru birime ulaştırılmadığı için hayatını kaybetme ihtimalinin daha yüksek olduğu belirtiliyor. Hem yetiştirilse bile doğru tedavi edilmesi gerekiyor. Hızlı şekilde müdahalenin öneminden sıkça bahsedilmiş. Her şey yolunda gitse dahi bu beyin kanaması ciddi hasarlar bırakabilmektedir.

Ne kendimizin, ne yakınlarımızın özellikle bebek ve çocuklarımızın hiç kimsenin başına gelmemesi ümidiyle.

Leman

Yeni Üye
Bende en çok solunum cihazına bağlı hasta ne kadar yaşar onu merak ediyorum. Duyuyoruz solunum cihazına bağlanmış, nefes alamıyor vs şeklinde. Allah tüm hastalara yardım etsin.