Çocuklarda Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek

Sağlıklı alışkanlıkları teşvik etmek, çocukların bağışıklığını artırmak ve sağlıklı ve formda kalmalarına yardımcı olmak için çok önemlidir. Bağışıklıklarını güçlendirmek ve içindeki hastalıkları önlemek için çocuklarınıza aşılamanız gereken sağlıklı alışkanlıklar hakkında bilgi edinmek için konumuzu lütfen dikkatli bir şekilde okumanızı isterim. Çocuklarınıza tüm sağlıklı alışkanlıkları öğretmek, başarılı ebeveynliğin önemli bir parçasıdır. Sağlıklı alışkanlıklar sağlıklı ve zinde tutmaya yardımcı olur. Disiplinli bir yaşam sürmek, her yaştaki her insan için çok önemlidir. Bu bilgilerden sonra çoçuklarda bağışıklık sistemini güçlendiren vitaminler ve besinler hakkında bir yazıya ver vereceğiz. Çünkü kimi zaman vitaminler bir kaç şurup bu gelişime katkı sağlayabilir. Yine de şimdilik doğal yiyecekler ve çeşitli yöntemler hakkında bilgi verelim.

İşte çocuklar için bağışıklıklarını artırmaya ve daha az hastalanmalarına yardımcı olan bazı sağlıklı alışkanlıklar.

Sağlıklı Beslenme Alışkanlıkları
İşte çocuğunuzun bağışıklığını güçlendirmeye ve sağlıklı kalmasına yardımcı olacak sağlıklı beslenme alışkanlıkları.

Uygun diyet yapın
Ebeveynler, çocuklarının doğru beslenme diyetinde olduğundan emin olmalıdır. Büyüme yıllarında doğru beslenme çok önemlidir. Çocukların yiyeceklerle dırdır etmesi doğaldır, ancak ebeveynlerin çocuklarının doğru beslenmesini sağlamaları gerekir. Bir anne olarak gerekirse, lezzetli ama besleyici tariflerle mutfak becerilerinizi geliştirmeniz gerekir. Yiyecekleri ilginç gelecek şekilde farklı bir şekilde sunun. Hala işler düzelmiyorsa, çocuğunuz yemek yemek istemiyorsa, sağlıklı bir diyet çizelgesi için doktorunuza mutlaka danışın.

Asla Öğün Atlamayın
Çocuklarınızın yemek yeme havasında olmadıkları için öğün atlamalarına asla izin vermeyin. Bazıları zaman kazanmak için kahvaltılarını atlamayı severler, böylece biraz geç kalkabilirler. Bu çok kötü bir alışkanlık buna evde asla izin vermeyin. Sabahları küçük bir kahvaltının bile beyni ve enerjiyi başlattığını hastalıkları uzak tuttuğunu açıklayın .

Hazır Gıdalardan Kaçının
Konserve ve dondurulmuş yiyecekler gibi hazır yiyeceklere bağımlı olanlar birçok hastalığa yakalanma olasılığı yüksektir. Çok fazla abur cubur ve kızarmış yiyecekler yiyenler daha kolay kilo alma eğilimindedir. Kendi rahatınız için ve zamandan tasarruf etmek için bu tür yiyecekleri vermekten kaçının.

Bol Su İçmeye özen gösterin
İçme suyu hastalıkların giderilmesine yardımcı olur, cildi ve kasları sağlıklı kılar. Bu nedenle, Soda veya diğer alkolsüz içecekler gibi diğer içeceklerle su değiştirmeyin. Bol su içmek çocuğunuzun çok sık hastalanmasını önleyecektir.

Genel Hijyene dikkat edin
Yemek yemeden önce ve sonra ellerini düzgün bir şekilde yıkamalarını, temiz giysiler giymelerini ve temiz kalmalarını, her gün banyo yapmalarını öğretin. Çamurda veya kirli yüzeylerde çıplak ayakla yürümekten kaçınmalarını öğretin.

Fiziksel Uygunluk
Fiziksel uygunluk, hastalıkları önlemek için çok önemlidir. İşte çocuğunuzun bağışıklığını artırmaya ve hastalıkları önlemeye yardımcı olabilecek bazı etkinlikler.

Çocukların dışarıda olmasına dikkat edin
Televizyon karşısında bir saatten fazla oturmasına izin vermeyin. Bunun yerine onları oyun alanına götürün. Bir saatten fazla oturmak pek çok fiziksel ve psikolojik problem geliştirir. Okuldaki performansları düşecek; davranış sorunları geliştirecekler ve gereksiz yere kilo alacaklar.

Eğlenceli Sporları Seçin
Bazı çocuklar sporu pek sevmez. Onların ilginç bulduğu sporları bulmanız gerekir. Onlar için jimnastik, yüzme, okçuluk gibi aktivite sporlarını deneyebilirsiniz.

Diğer Sağlıklı Alışkanlıklar
Ruh sağlığı, her insanın fiziksel sağlığı ile doğrudan ilişkilidir. Çocuklarınızın bir tür işle meşgul olmasını sağlamak, böylece can sıkıntısının zihinsel sağlığına dokunmaması için, her zaman hayata karşı olumlu bir tutum sergilemeyi öğretmelisiniz. Yaşamlarında devam eden herhangi bir koşuldan kaynaklanan hayal kırıklığını hissetmemelidirler. Her başarısızlıktan sonra geri dönmeyi öğretin. Başarısızlıklar, bir insanın hayatındaki basamak taşlarıdır. Başarısızlık olmasaydı insan hiçbir şey öğrenemezdi. Bu yüzden başarısızlıkların utançlarını hissetmelerine izin vermek yerine, duygularını tereddüt etmeden sizinle paylaşabilmeleri için destek sistemi olun.
Sağlıklı alışkanlıklar sadece hijyeni sağlamak ve mikroplardan uzak durmak değil, aynı zamanda disiplinli bir yaşam sürmek demektir.

cocuk-bagisiklik.jpg

Bunların tamamının disiplinli bir şekilde yapıldığı zaman çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendirmek ve daha sağlıklı bir yaşam düzenine sahip olmanın çokta zor olmadığını göreceksinizdir. Her şeyin sadece beslenme ile alakalı olmadığını her zaman vurgularız. Hatta zorla yemek yedirmenin beslenme alışkanlığına ve beslenmesine ne kadar olumsuz etki ettiğinden bahsetmiştik. Ona göz atmanızı ısrarla öneririm.

Aynur

Üye
Ya ben hazır gıdalarda veriyorum ama ev yemeklerini de çok güzel yerler benim düşüncem bu yemeğini yedikten sonra cips paketli ürünler veriyorum ben 29 yaşındayım ben bile cips falan yerim

Manolya

Üye
Benim oğlum şuan 5 yaşında 3 yaşına kadar devamlı hasta olan bi çocuktu her ay antibiyotik kullanan kolay kolay iyleşmeyen bi çocuktu ama çok şükür 2 yıldır hastaneye 2 3 kez anca gitmişimdir propolis ve zerdeçal sayesinde ve bol bol meyve