Çocukların Özgüvenini Zedeleyecek 7 Ebeveyn Davranışı

Anne

Yönetici Anne
Çocuklar ve Özgüven

Çocuklar ile özgüven kavramı birbirine çok yakın iki kavramdır. Küçük yaştaki çocuklar her şeyi yapabileceğine inanırlar, uçmak, duvarın içinden geçebilmek, dev olmak bunlara örnektir. Bunlar düşününce imkânsız gibi gelir bizlere ama onlara göre “neden yapamayayım ki?” diyebilecek kadar kolay şeylerdir.

İnsanlar çocuklarının özgüvenini kırmaya buradan başlarlar, çocuk ben uçabilirim deyince, uçman imkânsız bir kere deyip, gülerler, dalga geçerler. Çocuğun hevesini kırarlar ve ortamda küçük düşüp üzülmesine sebep olurlar. Herkesin size gülüp, dalga geçtiği bir ortamda durmak çocukta olsalar kimsenin hoşuna gitmez.

Çocuklara hiçbir sebep bildirmeden bir şeyi yapamayacağını söylemek özgüvenini zedeler. Çocuğunuza eğer bir sınavı varsa ve siz sen kazanamazsın veya yüksek alamazsın derseniz bu onun çalışma isteğini ve kendine güvenini yani özgüvenini kırar. Ama aynı şekilde çocuğunuza gidip ‘ben senin hiç ders çalıştığını görmüyorum, bu durum sınavını etkileyebilir.

Lütfen ders çalışırken bana da haber ver bende seni biraz kontrol edeyim.’ derseniz çok şey fark eder. Çocuğunuz hep odasında çalışıyorsa, bu sefer mutfakta veya salonda size gösterecek bir şekilde çalışmaya başlar ve hem onun hem sizin için sağlıklı bir çalışma ortamı oluşur.

Çocuklarda Fazla Özgüven

Fazla özgüven aslında iyidir, fazla özgüvene sahip olan çocuklar hep aklına koydukları şeyi yaparlar ve başarılı olurlar ama o özgüven, fazla egoya dönüştüğü an dünya başlarına yıkılır. Çünkü özgüvenli insan hırslı olur, kendine güvenir ama fazla egoist insanlar çok fazla başarıya sahip olmayan insanlardır.

sOnlar sadece sözde vardırlar, onların tek derdi empati yapmadan insanlık değerlerini sıfır sayıp insanlara hava atmak ve aşağılamaktır. Ama dediğim gibi fazla egoist insanlar böyle olurlar. Ego da iyi bir şeydir ama dozunu koruduğu zaman. Çocuğunuzun özgüvenini asla kırmayın. Özgüven, kendine güven demektir, eğer kendinize güvenmezseniz hayatınız boyunca sırtınızı hep boş duvarlara yaslarsınız ve o duvar hep başınıza yıkılır.

Özgüvenini Zedeleyecek 7 Ebeveyn Davranışı

• İnsanların önünde çocuğu rencide etmek, aşağılamak.
  • Çocuğunuza onun motivasyonunu ve ruh halini bozacak hitamlarda bulunmak, azarlamak, bağırmak.
  • Başarısızlığını yüzüne vurup, başarısını üstlenmek.
  • Çok fazla sorumluluk yükleyip yapamayınca kızmak.
  • Başkalarına sinirlenip, sinirinizi çocuğunuzdan çıkarmanız.
  • Olumsuz şeyleri çok tekrar edip (yapamazsın, başaramazsın...) çocuğun kafasına soktuktan sonra olumsuz sonuç alınca çocuğa kızmak.
  • Yaptığı her hatada fazlaca tepki vermek.
cocuk-egitim-guven.jpg