Ek Gıdaya Geçiş

SEA

Moderatör
Arkadaşlar ek gıdaya geçtiğinizde bebeğinize ilk olarak ne yedirdiniz ? neler faydalı gelişimi için ya da alerji yapabilecek karşılaştığınız şeyler var mı?

Çoçuğuma inek sütünü ne zaman başlaya bilirim sizler ne zaman verdiniz

Mehtap61

Üye
Çoçuğuma inek sütünü ne zaman başlaya bilirim sizler ne zaman verdiniz
1 yaştan önce önerilmiyor. Bende bekliyorum bi yaşına girmesini

Arkadaşlar ek gıdaya geçtiğinizde bebeğinize ilk olarak ne yedirdiniz ? neler faydalı gelişimi için ya da alerji yapabilecek karşılaştığınız şeyler var mı?
Yoğurtla ve meyve sularıyla başlanır. Ama kesinlikle 3 gün kuralını uygulayın ki alerjisi varsa ortaya çıkar

Obelyag

Üye
İnek sütü 1 yaşından itibaren başlar alerjen olabilmesinden dolayı ama biz kardeşime 6 aydan itibaren mama şeklinde başlamıştık her çocuk bir değil tabiki

Obelyag

Üye
Ek gıdaya da ilk olarak sabahları yumurta ile başlamıştım sonrasında yoğurt ve çorba. Ama size tavsiye her yemekten verin yoksa sonra yemiyor ben çok yaşadım o sorunu hala da küçük oğlum da yaşıyorum arkadaşlar

Aslinaz

Üye
Genelde doktorlar 6.aydan itibaren ilk yoğurt derler fakat benim bebeğim sadece mama ile beslendiği icin bana doktorumuz 5.bucuk aylıkken baslayabilirsin demisti süt ürünü alerjisi riskine karşı yoğurdu en sona bırakıp ilik sulu sebze corbasiyla basladim formul süt yada anne sütü de sıvı olduğundan ilk corbayla baslamak istedim bagirdaklarini direk pureyle yormak istemedim 6.aydan itibaren hem sebze yada meyve puresi hem de corba olmak uzere 3 ana öğün olacak şekilde mama 2 ara öğün olacak şekilde de çorba yada püre verdim 7.aya kadar . 7 aylıkken kahvaltıya geçtik tuzsuz beyaz peynir ve yumurta sarısını çeyrek olacak şekilde baslayip 7.ayın bitimine kadar arttırarak verdim.Bebegim suan 8 aylık ezilmiş tavuk ve kuzu eti, bir dilim beyaz peynirin yarısını, ilik sulu yeşil yada kırmızı mercimek çorbası,tavuk çorbası,yarım yumurta sarısı,baharat olarak cok az olacak şekilde kekikli yada naneli sebze salatası, nohut ezmesi,ezilmiş baharatı çok az konulmuş salçasız köfte gibi ezilmiş ev yemeklerini yiyebiliyo şuanda ama 2 yaşına kadar ek gıdaya geçtin diye sakın anne sütü yada mamayı kesme bunlar daima ana öğünü olup ek gıdaları daima ara üründür.

Melekanne

Üye
3.ayından itibaren ilk ek gıda su dur.gunluk 3 çorba kaşığı şeklinde su vermek bebeğin bağırsak hareketliligini arttırır.ben her iki çocuğuma 5.ayında başladım.kayisi kıvamlı yumurta sarısı,keçi peyniri ile.oglen bir çay bardağı yoğurt,akşam mutlaka tarhana yada kabak çorbası.6.ayından itibaren her öğünde tek çeşit olacak şekilde tuzsuz ve saf zeytinyagli püre çorba verdim.buharda haşlanmış karnıbahar,brokoli çerez gibi yerlerdi ki hala çok severler.bir yaşından itibaren sofrada yerleri aldılar ama tuz yine eser miktarda kullandım.