Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar

Anne

Yönetici Anne
Hamileliğin en önemli belirtilerinden hamilelikte mide bulantısı ne zaman başlar incelemeye çalışalım. Genellikle hamilelik belirtileri arasında en önemli belirti şüphesiz mide bulantılarıdır. Her hamilenin mide bulantısı yaşaması mecburi olmasa da bir çok hamilede bu belirti ciddi bir olasılıktır.
Gebelikte genellikle 6. haftadan sonra mide bulantıları başlar. Rahime tutunan embriyonun bu gelişimi karşısında bir çok hormonel değişim görünür. Buna bağlı olarak 12. haftada dahi hamilelikte mide bulantısı devam edebilir. Bu süre her hamile için değişkenlik göstermekte olup kimi zaman daha kısa ve uzun sürebilir. Endişe edilecek bir süreç olmayan bu durumun daha başka çeşitli nedenleri olabilir. Yine de genel bir sorun olup olmadığını anlamak için doktorunuza danışmanızda fayda olacaktır. Bu nedenle hamilelikte mide bulantısı ne zaman başlar diye bir genelleme olmadığından bu belirtilerden birini yaşamanız durumunda doktorunuza başvurup bu süreci daha sağlıklı atlatabilirsiniz.

Mide bulantısını en aza indirmek için en önemli unsur yediklerimize ve içtiklerimize dikkat etmemiz olacaktır. Ani hareketler etme, üşütme gibi problemler başlıca nedenleri olarak sayılabilir. Özellikle yağlı ve şekerli gıdalar zaten normalde dahi zararlıyken bu dönemde de fazla tüketmeniz yine sizi rahatsız edecektir.

Ecece

Üye
Bence hamile olduğunu öğrendikten sonra başlıyor bulantılar birazda psikolojik olabilir. Ama mide bulantıları sonrasında hamile olduğunu fark edenler de vardır mutlaka

Hicret

Yeni Üye
Kisiye gore degisir bu birazda genetik oldugunu duymustum mide bulantisinin. Benim 3. Ayda baslamisti 2 hafta kadar surdu kabus gbiydi

Cansu

Yeni Üye
Benim ilk bebeğim de 1 aylıkken başladı doğuma kadar sürdü ve günlük hemen hemen 11 kez kusuyordum ama ikinci bebeğim de 9 ay boyunca toplam 11 kere olmuştur belki o kadar bile olmamıştır. Bünyeden bünyeye de değişkenlik gösteriyor bence. Çocuklar arası da fark oluyor demek ki.

SEA

Moderatör
Evet canım 2 .çoçuğuda düşünüyorum ama inşallah kusma yaşamam çok zordu aklıma geldiğinde ben diyorum nasıl daynandım