Histerik (Histrionik) Kişilik Bozukluğu

Toplum ilişkileri konusunda en önemli sorunlardan biri histrionik kişilik bozukluğu sorunudur. Daha çok kadınların üzerinde görülen bu sorun, çevresindeki insanlarla olan iletişimi olumsuz etkiler. Eğer histerik kişilik bozukluğu sorunu yaşıyorsanız yada çevrenizde çok sevdiğiniz böyle bir kişi varsa yaşam kaliteniz ciddi anlamda zedelenmektedir.

Histrionik (histerik) kişilik bozukluğu nedir? Ne anlama gelmektedir?

Christophe André
, uzun yıllar meditasyonla uğraşan bir psikiyatrdır. Oldukça fazla satan kitaplara imza atmıştır kendisi. Paris'te bulunan Sainte-Anne Hastanesi'nde meditasyon gruplarını yönetir, hastaların kendilerini acılarından soyutlamasına ve hayattan zevk alabilmelerine yardımcı olurdu. Meditasyon psikiyatri alanında birçok kitap yayınlamış olan Christophe André aynı zamanda histerik kişilik bozukluğu hakkında çeşitli teşhisler de yapmıştır.

Histrionik, daha çok kadınlar üzerinde görülmektedir. Histerik kadınlar, toplum içerisinde sürekli olarak kendini gösterme, ilgi odağı olma eğilimi içerisindedirler. Aynı zamanda çevresindeki bazı kişileri sevmiyor olsa bile seviyormuş gibi davranan, sürekli olarak dikkat çekmeye çalışan kişiliğe sahiptirler.

Kısaca histrionik kişilik bozukluğu, toplum içerisinde dikkat çekmeye çalışan, ilgi ve alakanın sürekli olarak kendisinde olmasını arzulayan ve tüm bu duruma karşı başa çıkılmaz istek ve arzu içerisinde olmanın getirmiş olduğu psikolojik bir sorundur. Histrionik (histerik) kadınların hayatları zor geçer. Genelde mutsuzdurlar ve kendilerini (kendi içlerinde) değersiz hissederler.

Patolojik değer aşıldığında neler yaşanır?

Eğer ki patolojik eşik histerik kişiliğin dikkat odağı olma arzusu ve isteği yönünden dikkat odağı olmama endişesi ve korkusuna geçtiyse toplumsal yaşamda gelişen endişe kaynaklı sorunlar ortaya çıkar.

Bu eşik değeri aşıldığında histrionik kadın, bulunduğu ortamda ilgi odağı olma konusunda dayanılmaz bir istek ve arzu içerisinde olur. Başkalarıyla ilişkisi olan kişileri baştan çıkarma arzusu baş gösterir. Artık kişinin gerçek kişiliği, rol model olarak seçtiği yada belirlediği kişiliğin yanında yavaş yavaş eriyerek yok olur. Bu durumun sonucunda sadece ve sadece rol yaparak sosyal hayatına devam eder. Artık kendisi gibi tamamen doğal davranamaz. Hatta rol yapma yetenekleri o kadar fazla gelişir ki bu özellikleri sayesinde istedikleri şeyi kolaylıkla elde edebilirler. Yani çevresindeki kişilerin ilgi odağı olabilirler. Bunu yeri geldiğinde ağlama taklidiyle yada mağdur olma rolüyle gerçekleştirirler.
Histrionik kadınların rol yapma durumu aşırılığa kaçabilir. Bu durumun sonucunda hiç tanımadığı bir kişiyle kısa sürede samimi olabilir. Bu kişiler rol icabı başkalarına, kendilerine nasıl davranılmasını istiyorlarsa o şekilde davranırlar.

Histrionik kişilik kriterleri nelerdir?

Histrionik kişilik kriterleri oldukça belirgindir. Bu kriterler daha çok kadınlar için geçerlidir.
  • Kişi ilgi görmediği zamanlarda rahatsız olur.
  • Her zaman diğer insanların görüşlerine ve onaylamalarına ihtiyaçları vardır.
  • Özellikle tanımadığı kişileri etkilemeye yönelik davranışlar sergilerler. Bu, cinsel açıdan olabileceği gibi kendisine karşı soğuk ve ilgisiz davranan bireylerin ilgi odağı olmaya yönelikte olabilir.
  • Tarafsız ve geride kalmak bu kişilikler için zordur. Mümkünse kendilerini daha değerli gösterebilecek bir pozisyonda sürekli ön planda tutmak ister.
  • Dış güzellik iç güzellikten daha önemlidir.
  • Duygusal tepki ve ifadeleri abartır. Yaşanan bir olayı dramatikleştirir. Tüm bunları rol yaparak gerçekleştirir.
  • Ötekileri algılama konusunda mantıktan çok duygusallığa ve sezgilere önem verir. Örneğin "Şu çocuk çok iyi bir insan" ifadesini kullanır. Ancak bahsettiği kişinin iyi olmasına dair hiç bir mantıklı sebep gösteremez.
  • Hayat kalitesi düşüktür. Sıkıntılı ve bunalımlı ruh hali yüzünden kendilerini sürekli hapsolmuş hissederler.
  • Kişilerden ve ortamlardan çok fazla etkilenirler.
  • Çevresindeki insanları idealleştirip sonrasında dışlama eğilimi içerisindedirler.
  • Cinsellik, arzulama yada zevk alma konularında sıkıntı yaşarlar. Bu durum erkeklerde cinsel iktidarsızlığa, kadınlarda orgazm olmama durumuna sebep olur. Çoğu zaman zorlayıcı cinsel davranışlar sergilerler.
Bu kişilerin dünya görüşü

Bu tür insanların dünya görüşleri genelde aynıdır. Çevrenizde histrionik kişilik bozukluğu olan biri varsa o kişiden muhtemelen aşağıda sıralanan cümleleri sıkça kullanıyordur.
  • Ben bir hiçim. Zayıfım, kötüyüm ve hiçbir değerim yok.
  • Ancak birileri bana bakarsa ve beni arzu ederse ben varım.
  • Beni gerçek anlamda tanıyan biri sevemez.
  • Kendimi ancak uzaktan beğenebilirim.
  • Başkalarının bana çok fazla yaklaşmasına izin vermem. Çünkü çok yaklaşırlarsa benim değersiz biri olduğumun farkına varırlar.
Yarı bilinçli bireylerde sözler şu şekilde seyreder,
  • İnsanları etkilemek hoşuma gidiyor.
  • Arzulanan biri olduğumu hissettiğimde yaşadığımı hissediyorum.
  • Olduğumdan farklı olarak gerçekteki beni gizleyebilirim.
  • Değer gören biri olmak için çekici ve güzel görülmeliyim.
  • Beni hoş görmelerini değil beğenmelerini istiyorum.
  • Beğenilmek için dikkat çekmem gerekli.
  • Ne olursa olsun beğenilmeli ve dikkat çekici olmalıyım.
  • Aksi durumda olumsuz duygu ve düşünceler geri gelir. Kendimi mutsuz, değersiz ve terk edilmiş gibi hissederim.
  • Beni nasıl buluyorsunuz?
  • Oradaki herkes bana mı bakıyor?
Histrionik (histerik) kişilik bozukluğu testi

Peki ya siz, histrionik kişilik bozukluğu olan biri olabilir misiniz? Bunu anlayabilmek için histrionik (histerik) kişilik bozukluğu testi yapmaya ne dersiniz? Basit soru ve ifadelerle oluşturulmuş bu yöntem belki size bir ip ucu verebilir. Ama sonucunu ciddiye almadan bir psikolog eşliğinde yapıp onun teşhisine bakmanız daha doğru olacaktır.

Aşağıdaki soruları kendinize sorun. Cevapları yanlış, kısmen yanlış, kısmen doğru ve doğru olarak verin. Burada vereceğiniz cevapları puanlayın. Puanlamayı da yanlış 0, kısmen yanlış 1, kısmen doğru 2, doğru 3 olacak şekilde belirleyin. Eğer elde ettiğiniz puan 0-5 arasındaysa hafif, 6 ile 10 arasındaysa biraz, 11 yada daha fazlaysa, fazlasıyla histrionik kişilik bozukluğunuz bulunuyor olabilir.
  • Başkalarının bana bakması hoşuma gidiyor.
  • İstediğim şeyi elde etmek için bazen biraz oyun oynayabiliyorum.
  • Dikkatler benim üzerimde olmadığında kendimi kötü hissediyorum.
  • Karşımdakini baştan çıkarmayı seviyorum ama mutlaka daha ileri gitmemeye de çalışıyorum.
  • Kolay aşık oluyorum.
Hafif histrionik olmak kesinlikle zararlı değildir. Aksine iyi bir şey olduğu düşünülür. Örneğin bir seminerde konuşma yapacaksanız hafif histrionik olmanız gerekiyor. Çünkü sizi dinleyenleri etkilemeniz gerekiyor. Benzer şekilde şarkıcıysanız yine hafif histrionik olmanızda fayda var. Böylece sizi dinleyenleri etki altında bırakabilir ve size hayran olmalarını sağlayabilirsiniz. Sanatçıların ve konuşmacılarında amaçlarından biri bu değil midir zaten? Bu yüzden endişelenmeyin. Hatta daha önceki histrionik kişilik bozukluğu vaka örneği çalışmalarını inceleyerek detaylarına her açıdan bakın.

Eğer biraz histrionik bir sonuç elde ettiyseniz. Yine endişelenmeyin. Aynı şeyler yine geçerli. Ancak bu durum sosyal hayatınızı ve yaşam kalitenizi biraz olumsuz etkileyebilir. Hayatınız biraz inişli çıkışlı olabilir.

Eğer ki fazlasıyla histrionik bir sonuçla karşılaşırsanız lütfen kendinizi samimi bir şekilde değerlendirin. Ardından bu durumu bilir kişinin yardımıyla çözmeye çalışın. Son olarak yukarıdaki testi korkup, bahane uydurarak yapmayanlardansanız sizde fazlasıyla histrionik bir kişiliğe sahip olduğunuzu düşünebilirsiniz. Bu sebeple tüm vakaları inceleyerek kendinize çıkarım yapıp bir uzmandan yardım almanız son derece önemlidir.

⚠ Bu yazı bir doktor ya da psikolog tarafından yazılmamıştır. Genel bilgi vermesi içindir.

Emine

Üye
Ben böyle birisi değilim çok şükür ama böyle bir kadını tanıdım iş yerinde aynen tüm ilginin tüm iltiatların kendisine yapılmasından hoşlanan yüze dost görünüp esasında sonradan öğrendiğim kadarıyla o insanın arkasından kuyusunu kazmaya çalışan bir kişilik ama esiyle çok mutsuzdu onun acısını disaridan ilgi çekerek beslemeye çalışıyordu anladığım kadarıyla, bu tür insanların vicdan ve merhamet konusunda yetersiz olduğunu düşünüyorum benim başka bir goruşumde bu tecrübeme dayanarak söylemek gerekirse

Anne

Yönetici Anne
Zaten normal olmayan insan yani kişilik bozukluğu için bir teşhise gerek yok. Kendi davranışlarıyla hatta söylemleriyle kendimi anında belli ediyor. Burada bahsedilen bir karakter tanımı değil kişiye bağlı bozukluklar. Tedavi edilip yenilmezse kendisini ve çevresindekiler tarafından çekilmez olacaktır. Doğal olarakta mutsuzluk ve başarısızlık birlikte gelecektir.

Emine

Üye
Haklısınız ama o tür insanlar hasta olduğunu değil mükemmel olduğunu düşünüyorlar ben şahsen psikolojik rahatsızlıkların Allah a her bakımdan teslim okunmasıyla geçebileceğini düşünüyorum gerçekten insanlar dünya yi gözlerinde çok buyuttukleri ölçüde bu tür problemler yaşıyorlar ne olursa olsun insanın imanı tam olursa basaramayacagi hiç bir şey yoktur. İnsan dünya işlerini hallediyim diye dovunurken Allah Bana yönelin dünya ve ahiret işlerinizi de Ben hallediyim Buyurmus