Montessori Eğitimi Nedir

Anne

Yönetici Anne
Daha önce duydunuz mu bilmiyorum ama çocuk gelişimi konusunda çok önemli bir kavram olan montessori eğitimi hakkında bilgi vereceğiz. Montessori nedir daha geniş bir çerçeveden bakarak incelemeye çalışacağız. Bir çoğumuzun daha önce duymadığı bu kelimenin anlamını öğrendiğinizde çok şaşıracaksınız. Çünkü bu bir çoğumuzun çocuğumuza öğretmek istediği, onların davranışlarından beklediği ama bir türlü başaramadığımız eğitim sistemidir. Bu nedenledir ki montessori eğitimi uzman kişiler veya kurslar tarafından yürütülerek yapılır.
Montessori, çocukların kendi yönettikleri etkinlikleri, yaşayarak öğrenmeyi ve işbirliğine dayalı oyunu temel alan bir eğitim sistemidir.
Bu sayede çocuk kendini keşfederek daha yaratıcı bir gelişim gösterir. Doğumdan itibaren başlayan montessori eğitimi orta okul çağına kadar sürebilir. Büyük sorumluluğun öğretmen, eğitmen ve aileye düştüğü bu eğitim sisteminde merkez hep çocuğun kendisidir.

Maria Montessori yani bu eğitim sisteminin kurucusu aşağıdaki cümlesi ile montessori hakkında daha net bilgi verir.
“Eğitim öğretmenlerin çocuklara sözcüklerle anlattıklarıyla değil, çocukların fiziksel ve sosyal çevrede geçirdikleri yaşantılarla gerçekleşir”
Bir çok yerde çocuklarına bu alanda eğitimler vermek isteyenler için özel eğitim merkezleri, kurslar açılmıştır. Çevrenizde bu eğitimi veren okullar ya da özel eğitmenler araştırtırması yaparak bu amaçta kullandığı materyalleri nedir ve öğretim yöntemleri hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Ecece

Üye
Bu eğitim sistemini duymuştum. Çocuk gelişiminde gerçekten etkili bir yöntemmiş. Her yerde bu eğitimi verenler olmadığından herkes faydalanamıyor malesef.